ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ COMENIUS

Γυμνάσιο ? Λύκειο Τσοτυλίου

Στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Comenius, αποστολή του Γυμνασίου Τσοτυλίου-Α΄,Β΄,Γ΄Λυκειακές Τάξεις, αποτελούμενη από τον διευθυντή, κ. Κατσαούνη Νικόλαο, δύο καθηγήτριες και εφτά μαθητές/μαθήτριες, επισκέφθηκε την Τουρκία από 8  μέχρι 14 Οκτωβρίου 2014.

Στο διετές πρόγραμμα (2013-2015) που έχει θέμα εργασίας «Ταξίδι στο χρόνο και στο  χώρο-Η αρχιτεκτονική ως γέφυρα μεταξύ του χθες και του σήμερα» , συμμετέχουν λύκεια από το Ρέγκενσμπουργκ της Γερμανίας, το Μοστ της Τσεχίας, το Βόιτσεν της Πολωνίας, το Γυμνάσιο Τσοτυλίου-Α΄,Β΄,Γ΄Λυκειακές Τάξεις και το Μπεσίκντουζού (κοντά στην Τραπεζούντα) της Τουρκίας.

Οι προηγούμενες συναντήσεις έγιναν τον Νοέμβριο του 2013 στο Τσοτύλι και  τον Απρίλιο  του 2014 στην Τσεχία

Οι μαθητές/μαθήτριες φιλοξενήθηκαν με ιδιαίτερη φροντίδα και αγάπη  από τις οικογένειες των Τούρκων μαθητών/μαθητριών  που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Στο σχολείο του Μπεσίκντουζού οι αποστολές των σχολείων είχαν την ευκαιρία να ανταλλάξουν για 4 ημέρες απόψεις  για την αρχιτεκτονική των μνημείων των περιοχών και να ενημερωθούν αναλυτικά για την ιστορία και τον πολιτισμό της περιοχής του Μπεσίκντουζού και της Τραπεζούντας.

Έγιναν ξεναγήσεις σε διάφορα αξιοθέατα της περιοχής, όπως  την Αγία Σοφία της Τραπεζούντας, το χωριό Ισκεντερλί (Αλεξανδρινό), όπου μιλιέται η ποντιακή διάλεκτος, το μοναστήρι της Παναγίας Σουμελά και πολλά άλλα.

Ιδιαίτερα συγκινητική ήταν η επίσκεψη στην Αγία Σοφία της Κωνσταντινούπολης, καθώς και η υποδοχή στο Πατριαρχείο από τον Α. Θ. Παναγιότατο, Αρχιεπίσκοπο Κωνσταντινουπόλεως, Νέας Ρώμης και Οικουμενικό Πατριάρχη Βαρθολομαίο. Οι σχέσεις Γυμνασίου Τσοτυλίου και Πατριαρχείου ήταν και είναι στενές, καθώς το ιστορικό Γυμνάσιο Τσοτυλίου ιδρύθηκε στα 1871 από τη Μακεδονική Φιλεκπαιδευτική Αδελφότητα Κωνσταντινουπόλεως και βρισκόταν υπό την αιγίδα του Πατριαρχείου.

Οι μαθητές και μαθήτριες έμειναν ενθουσιασμένοι από την φιλοξενία των τουρκικών οικογενειών και τα αξιοθέατα που επισκέφθηκαν, αλλά λυπήθηκαν πολύ για τον αποχαιρετισμό των νέων φίλων τους.

Ακολουθούν στιγμιότυπα από την επίσκεψη στην Κωνσταντινούπολη και Τραπεζούντα.

1. Επισκεψη στον Πατριαρχη

Επισκεψη στο Δημαρχειο του Μπεσίκντουζού