Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Comenius 2013-2015

Fax:                     +302468031301

e-mail:                mail@gym-tsotyl.koz.sch.gr

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Στο Γυμνάσιο-Α΄,Β΄,Γ΄Λυκειακές Τάξεις Τσοτυλίου κατά τη διετία 2013-2015 θα υλοποιηθεί Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Comenius(Πολυμερής Σύμπραξη Ευρωπαϊκών Σχολείων), το οποίο χρηματοδοτείται από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ), έπειτα από την αξιολόγηση  αιτήσεων πολλών σχολείων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Στα πλαίσια της δράσης Comeniusθα συνεργαστούμε με τέσσερα ευρωπαϊκά σχολεία από διαφορετικές πόλεις και χώρες της Ευρώπης: Trabzon  (Τουρκία), Regensburg (Γερμανία), Most (Τσεχία) και Wolczyn (Πολωνία). Ο τίτλος του προγράμματος είναι: « Η αρχιτεκτονική ως γέφυρα μεταξύ του χθες και του σήμερα». Η συνεργασία των σχολείων θα επιτευχθεί με τη χρήση παραδοσιακών μεθόδων, των νέων  μέσων κοινωνικής δικτύωσης και με την ανταλλαγή επισκέψεων. Το Τσοτύλι ορίστηκε ως ο πρώτος τόπος επίσκεψης που θα πραγματοποιηθεί στο διάστημα 9 έως 16 Νοεμβρίου 2013.

Ο  κύριος στόχος του προγράμματος  είναι οι μαθητές να έρθουν σε επαφή με το πολιτιστικό περιβάλλον του τόπου τους, να κατανοήσουν τη σύνδεση μεταξύ πολιτιστικών στοιχείων και φυσικού περιβάλλοντος και να οικοδομήσουν με βιωματικό τρόπο την πολιτισμική τους ταυτότητα εντοπίζοντας τις διαφορές αλλά και τις ομοιότητες των πολιτιστικών στοιχείων μεταξύ των λαών. Μέσα από τη διαδικασία αυτή θα μπορέσουν να κατανοήσουν τη σπουδαιότητα του σεβασμού και της διατήρησης της πολιτισμικής κληρονομιάς  του χώρου που τους περιβάλλει. Απώτερος στόχος μας είναι να αποτελέσει  η ερευνητική αυτή εργασία πηγή έμπνευσης για δημιουργικές διεξόδους που προωθούν την αειφόρο ανάπτυξη, προβάλλουν την πολιτισμική κληρονομιά του τόπου  και ,ταυτόχρονα, μπορεί να έχουν οικονομικό ενδιαφέρον, κυρίως στα πλαίσια των εναλλακτικών μορφών τουρισμού.

Οι μαθητές μας μέσα από την ενεργητική μάθηση θα αποκτήσουν νέες γνώσεις και πολύτιμες ικανότητες για τη μετέπειτα επαγγελματική τους ζωή.  Θα βελτιώσουν το επίπεδο γνώσεων στις ξένες γλώσσες που ήδη γνωρίζουν, ιδιαίτερα της γερμανικής που είναι η γλώσσα εργασίας, και θα έρθουν σε επαφή με άλλες που δεν είχαν την ευκαιρία μέχρι τώρα να ακούσουν. Τέλος, θα αναπτύξουν τις δεξιότητες τους στη χρήση νέων τεχνολογιών και θα αξιολογήσουν θετικά την ερευνητική εργασία ως βασικό μέσο μάθησης.

Εμείς οι καθηγητές θα έχουμε την ευκαιρία να έρθουμε σε επικοινωνία, επαφή και συνεργασία με συναδέλφους μας από άλλες Ευρωπαϊκές χώρες. Έτσι, θα μας δοθεί  η δυνατότητα να ανταλλάξουμε παιδαγωγικές εμπειρίες και πρακτικές και να γνωρίσουμε από κοντά τα  εκπαιδευτικά συστήματα άλλων ευρωπαϊκών χωρών. Κατά τη διάρκεια της υλοποίησης του ευρωπαϊκού προγράμματος θα  εφαρμοστούν νέες καινοτόμες διδακτικές  μέθοδοι  σε συνεργασία με τους εταίρους των άλλων χωρών  και θα βελτιωθούν αυτές που ήδη εφαρμόζονται.

Μέσα από αυτή τη συλλογική προσπάθεια μαθητών και καθηγητών θα μας δοθεί η ευκαιρία να αποδείξουμε για ακόμη μια φορά, ότι το σχολείο δεν είναι αποκομμένο από την κοινωνική πραγματικότητα, ούτε χωρίζεται με στεγανά από αυτήν. Το σχολείο βρίσκεται σήμερα περισσότερο από κάθε άλλη φορά σε μια διαλεκτική σχέση με την κοινωνία, γιατί αφενός εκφράζει την εκάστοτε θέση και κατάσταση της και αφετέρου είναι παράγοντας βελτίωσης αυτής.

Αφίσα

Συμμετοχή του σχολείου μας στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα COMENIUS

Η αίτηση του σχολείου μας για συμμετοχή στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Comeniusεγκρίθηκε από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών. Η πραγματοποίηση του προγράμματος θα λάβει χώρα κατά τα σχολικά έτη 2013-2014 και 2014-2015.

Το πρόγραμμα αυτό αποτελεί μοναδική ευκαιρία για το σχολείο μας και για ολόκληρη την τοπική κοινωνία, καθώς θα ανοιχτεί ένας δίαυλος επικοινωνίας ανάμεσα στο Τσοτύλι και σε άλλες τέσσερις ευρωπαϊκές χώρες (Γερμανία, Πολωνία, Τουρκία και Τσεχία).

Στα πλαίσια του προγράμματος αυτού θα υλοποιηθούν διάφορες καινοτόμες δράσεις στις οποίες θα συμμετέχει ολόκληρη η σχολική κοινότητα. Παράλληλα, θα πραγματοποιηθούν επισκέψεις μεταξύ των μελών ? χωρών δίνοντας την
ευκαιρία σε όλους μας τόσο να προβάλουμε την πολιτισμική κληρονομιά του τόπου μας, όσο και να εντοπίσουμε τις ομοιότητες και τις διαφορές με τους εταίρους μας.

Πιο συγκεκριμένα σε κάθε επίσκεψη θα συμμετέχουν έξι μαθητές και δύο καθηγητές από κάθε χώρα. Το πρόγραμμα των επισκέψεων έχει οριστεί ως εξής:

•         πρώτη συνάντηση:Τσοτύλι,Νοέμβριος 2013.
  •        δεύτερη συνάντηση: Most  (Τσεχία), άνοιξη  του 2014.
  •         τρίτησυνάντηση:Τραπεζούντα (Τουρκία), Σεπτέμβριος του 2014.
  •         τέταρτη συνάντηση: Ρέγκενσπουργκ (Γερμανία), Δεκέμβριος του 2014 .
  •         πέμπτη συνάντηση: Βόϊτσεν  ( Πολωνία), κατά το έτος 2015

Έχοντας ως σύνθημα «Γεφυρώνοντας τις διαφορές, ανακαλύπτουμε τις ομοιότητες», το σχολείο μας ταξιδεύει στην Ευρώπη και συμβάλλει στη διάδοση της πολιτισμικής κληρονομιάς του τόπου μας.

Βίντεο Υποδοχής Μαθητών