Επίσκεψη υπεθύνου προγράμματος Αυτοαξιολόγησης (08/12/2011)

Την Πέμπτη 8/12/2011 επισκέφτηκε το σχολείο μας η κ. Τσιτούρα Βασιλική, σύμβουλος των Φιλολόγων της Αγγλικής και υπεύθυνη για την Αυτοαξιολόγηση της σχολικής μας μονάδας. Η κ. Τσιτούρα Βασιλική έχει, επίσης, την παιδαγωγική ευθύνη του σχολείου μας. Με ιδιαίτερο ζήλο και αγάπη για το αντικείμενό της και τους νέους εκπαιδευτικούς μας μίλησε για το Νέο Σχολείο και τις προκλήσεις που έχουμε να αντιμετωπίσουμε τα επόμενα χρόνια. Η χρήση Νέων Τεχνολογιών θα μπορούσε να διευκολύνει τους διδάσκοντες στο εκπαιδευτικό τους έργο. Η διαθεματική προσέγγιση των μαθημάτων, η ανάθεση ομαδικών εργασιών είναι, επίσης, μερικές ιδέες για ένα μάθημα πιο ενδιαφέρον και περισσότερο αποτελεσματικό. Στα πλαίσια της συνάντησης αυτής ορίστηκε και η επόμενη συνάντηση μας , την Τρίτη 13/12/2011 με τον κ. Ντούντα Ζήση, συνάδελφο, που μας επιμόρφωσε στη χρήση του διαδραστικού πίνακα.