Επιστολή προς γονείς

Αγαπητοί γονείς ? κηδεμόνες,

Ξεκινάμε την καινούργια σχολική χρονιά με αισιοδοξία και ελπίδα για δημιουργία και προκοπή. Βασικός ρόλος του σχολείου είναι να μεταδώσει γνώσεις στο παιδί και να φωτίσει πολύπλευρα το νου του, έτσι ώστε να έχει εφόδια στη μελλοντική του πορεία στη ζωή. Παράλληλα όμως με την εφαρμογή νομικών, ηθικών και εθιμικών κανόνων λειτουργιάς βοηθά και στην κοινωνικοποίηση του μαθητή και διαμορφώνει την προσωπικότητά του, καθιστώντας τον άξιο και ικανό πολίτη. Μέσα στο σχολικό περίγυρο ο κάθε μαθητής έρχεται καθημερινά σε έντονη αλληλεπίδραση με πολλούς άλλους μαθητές, αλλά και με πολλούς εκπαιδευτικούς? έτσι αναπτύσσεται μια ξεχωριστή σχέση, μια γόνιμη επαφή που στόχο έχει την προώθηση και την ολοκλήρωση των παιδιών μέσα από αμοιβαίες υποχωρήσεις, συνεργατικότητα και προπάντων δημοκρατική σκέψη και συμπεριφορά.

για να δείτε όλο το κείμενο της επιστολής πατήστε εδώ

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας ένας επισκέπτης και κανένα μέλος