Η Ιστορία του σχολείου μας...

Τον Ιούλιο του 1871 ιδρύθηκε στην Κωνσταντινούπολη από ξενιτεμένους Δυτικομακεδόνες η «Μακεδονική Φιλεκπαιδευτική Αδελφότης Κωνσταντινουπόλεως» με σκοπό να ενισχυθεί η εκπαίδευση στην Δυτική Μακεδονία. Καρπός αυτής της Αδελφότητας υπήρξε η ίδρυση και η συντήρηση για πολλά χρόνια του Ιστορικού Γυμνασίου-Οικοτροφείου στο Τσοτύλι.

Στις 15 Οκτωβρίου 1871 άρχισε στο Τσοτύλι η λειτουργία της αλληλοδιδακτικής και Ελληνικής Σχολής. Η σχολή αποτέλεσε τον πυρήνα των Εκπαιδευτηρίων Τσοτυλίου. Για την ίδρυση της Σχολής και την ανοικοδόμηση διδακτηρίου έπρεπε να εξασφαλισθεί η άδεια του Σουλτάνου. Η διευθύνουσα επιτροπή της Αδελφότητας δια του Πατριαρχείου ενήργησε και επέτυχε την έκδοση άδειας. Ο πατριάρχης Άνθιμος ο ΣΤ ζήτησε από τον Σουλτάνο Αβδούλ Αζίζ τη χορήγηση της άδειας και εξεδόθη σουλτανικό φιρμάνι με το οποίο επετρέπετο η ίδρυση της Σχολής (Τσοτύλειος Σχολή) και η ανέγερση του διδακτηρίου.

Για να διαβάσετε αναλυτικότερα για την ιστορία του σχολείου μας, κάντε κλικ  εδώ

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας ένας επισκέπτης και κανένα μέλος